Bośnia i Hercegowina,  Kuchnia,  Macedonia Północna

Salep

Lisie jądra.

Turecka kuchnia wywarła ogromny wpływ na bałkańską. Głównie za sprawą setek lat wpływów osmańskich na tych terenach.

Salep należy do jednych z najciekawszych, ale rzadziej spotykanych napojów na południu. Popularnością ustępuje innym specjałom z okolicy, jak banica czy ćevapy. Nie da się go też dostać od ręki i w każdym kraju, jak bozy.

Nazwa wywodzi się z języka arabskiego سَحْلَب‎ (saḥlab) i jest skróconą, przyjemniejszą formą arabskiego zwrotu oznaczającego lisie jądra. Bo podobno tak wyglądają bulwy storczyka.

Salep przyrządza się ze sproszkowanych bulw storczyka i mleka. Bardzo często przyprósza się go cynamonem dla aromatu. Współcześnie większość dostępnych salepów robionych jest z mączki zawierającej tylko niewielki procent storczyka i aromaty. Przyrządzony na mleku bez laktozy jest łatwiej przyswajalny przez niektórych ludzi, a także słodszy. Sam proces przygotowywania zbliżony jest do przyrządzania kiślu. Zarówno tego instant jak i mniej instant wymagające garnka. Osoba potrafiąca zrobić kisiel poradzi sobie też z salepem.

Współcześnie dość zapomniany, choć napoje podobne do niego spożywali już starożytni Rzymianie. Przed odkryciem kawy i herbaty był dość popularny w Europie, szczególnie w okresie zimowym. Najbardziej znany był w Anglii w XVII i XVIII wieku. Pewną marginalną uwagę zyskał też w Polsce na początku XIX wieku. Mączkę można też dodać do wypieku chleba, puddingu i czegokolwiek innego, na co mamy ochotę, ale akurat do tych dwóch rzeczy ludzie najczęściej mają ochotę ją dodawać.

Bardzo łatwo jest go dostać w Sarajewie. W okolicy Baszczarsziji można go spróbować w Cajdzinicy Džirlo przy ulicy Kovaci 6. W Macedonii i Albanii proszek instant jest dostępny w większości sklepów spożywczych, w Bułgarii mało kto o tym słyszał, w Serbii tak samo. Z łatwością można go też zamówić przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.