Albania,  Kultura,  Macedonia Północna,  Niusy,  Prawo

Jak łowić ryby w jeziorze Ochrydzkim

Albańczycy wiedzą najlepiej.

Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie położone jest na granicy Macedonii Północnej i Albanii i należy do najstarszych na świecie. Według różnych szacunków ma od trzech do sześciu milionów lat. W 1979 roku wraz ze swoją unikatową endemiczną fauną zostało wpisane jest na listę UNESCO, a NASA nazwała jedno z metanowych jezior na Tytanie jego imieniem.

Jest też domem dla pstrąga ochrydzkiego.

Albańczycy mieli swój sposób na jego połów – wrzucanie dynamitu i innych środków wybuchowych do jeziora. Ryby ginęły, łowili martwe, pewnie też na wpół ugotowane.

Pstrąg stanął na krawędzi wyginięcia, co poskutkowało nałożonym w 2003 roku pięcioletnim całkowitym zakazem jego połowów, w 2013 przez stronę albańską nałożonym do odwołania, jednak połowy nadal się odbywają. Choć podobno już bez dynamitu. Jeszcze w 2001 roku Bank Światowy odnotowywał, że połowy odbywają się częściowo za pomocą ładunków wybuchowych.

Po jeziorze odbywają się rejsy, zarówno na niewielkich wycieczkowcach oraz łodziach osób prywatnych. Standardowa trasa wiedzie przez zrekonstruowaną osadę rybacką, gdzie jest krótki postój, do klasztoru Świętego Nauma.

Poza tym jezioro to jest jedną z największych atrakcji turystycznych Macedonii Północnej. Okoliczne miejscowości posiadają plaże, na których można letniskować i kąpać się. Woda jest dość rześka, a dodatkowego uroku dodają dość powszechne w niej węże.https://www.theguardian.com/environment/2003/jul/28/endangeredspecies.sciencenews
https://issuu.com/eurofish/docs/eurofish_magazine_4_2012/19
https://www.adaptation-fund.org/wp-content/uploads/2019/01/Albania-Former-Yugoslav-Republic-of-Macedonia-Montenegro_for-web.pdf
https://top-channel.tv/2013/11/14/ndalohet-peshkimi-ne-liqenin-e-ohrit/
http://documents1.worldbank.org/curated/en/438181468742468725/pdf/multi0page.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.