Albania,  Bośnia i Hercegowina,  Bułgaria,  Czarnogóra,  Kosowo,  Macedonia Północna,  Niusy,  Pandemia,  Serbia

Stan szczepień na Bałkanach 7 marca 2021

Polako, polako, nema problema.

Albania

Pierwsze dawki zaaplikowano na początku lutego. Dotychczas do Albanii dotarły 22 tysiące dawek, kolejne 500 tysięcy od Pfizera w drodze, z czego kilkanaście tysięcy ma przybyć w marcu, a kolejne 30 tysięcy w kwietniu. Albania oczekuje też na ponad milion dawek od COVAXu. Jest wysoce prawdopodobne, że Albania pozostanie zamknięta w nadchodzącym sezonie turystycznym.

Bułgaria

Parę tygodni temu świat obiegło zdjęcie szczepionek przewożonych w ciężarówkach po kiełbasie. Od tej pory Bułgaria zaszczepiła około 300 tysięcy osób. Pierwszego marca częściowo zniesiono wprowadzony tuż przed świętami częściowy lockdown i otwarto restauracje oraz dopuszczono działalność innych obiektów. Jednocześnie zawieszono planowane operacje i przyjęcia do szpitali do ósmego marca. Odsetek zakażeń w Sofii wynosi 440 osób na 100 tysięcy mieszkańców. W ciągu kilku dni mają zostać podjęte dalsze decyzje. Na razie zaszczepiono pół procenta ludności, podczas gdy w Serbii procent ten sięga już siedmiu. Blisko połowa Bułgarów deklaruje, że nie zaszczepi się, nawet gdy będzie taka możliwość.

Macedonia Północna

Zamówiła 800 tysięcy dawek Covaxu, drugie tyle od Pfizera i 200 tysięcy chińskiego Sinopharmu, które miały dotrzeć do końca lutego. Macedonia zaczęła szczepienia 17 lutego, kiedy to otrzymała niespełna pięć tysięcy dawek od Serbii z zaplanowanych ośmiu tysięcy. Zoran Zaev nazwał to „gestem prawdziwej przyjaźni”.

Na dniach ma też przybyć pierwsza seria rosyjskiego Sputnika V. Do tej pory zaszczepiono około trzech tysięcy osób. Liczba potwierdzonych zakażeń sięga 106 tysięcy, a zgonów 3200.

Bośnia i Hercegowina

W Bośni i Hercegowinie pierwsze szczepienia grupa medyków otrzymała przed kilkoma tygodniami, ale wciąż nie ma planów masowych szczepień populacji.

Największą ilość szczepionek do tej pory podarowała BiH Serbia – 15 tysięcy dawek. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić przyleciał z tej okazji do Sarajewa, gdzie rozprawiał o konieczności wzajemnej pomocy państw bałkańskich, przy okazji uderzając w Unię Europejską, co jest dość nietypowym na niego zagraniem. Chorwacki przedstawiciel w prezydium BiH Komšić uznał, że jeśli szczepionki uratują choć jedno życie, to warto je mieć. Same szczepionki AstraZeneki zostały skrytykowane przez bośniacką minister spraw zagranicznych Biserę Turković jako „szczepionki dla biedoty”. 20 tysięcy dawek Sputnika ma niebawem przybyć do Republiki Srpskiej, jednego z części składowych BiH. Gest Serbii jest przez niektórych komentatorów w Bośni uważany za przejaw ekspansywnej polityki Serbii, propagandy, a tak w ogóle to oni nie chcieli tych szczepionek od nich.

Kolejnych 4800 BiH otrzymało od Słowenii, z którą Bośnia nie ma żadnych historycznych zaszłości.

Nie ma jednak na razie żadnego planu szczepienia nimi kogokolwiek.

Czarnogóra

Pierwszy kraj, który poniewczasie ogłosił się „wolnym od koronawirusa”, a który obecnie ze względu na liczbę zarażeń planuje całkowite zamknięcie się, a w międzyczasie jeszcze publikował nazwiska osób zakażonych na stronie internetowej, również jest daleko w tyle ze szczepieniami. Pierwszą dawkę dwóch tysięcy szczepionek również otrzymali jako podarunek od Serbii. „Zdrowie nade wszystko, a solidarność przede wszystkim” – skomentował premier Czarnogóry. 3 marca dotarła kolejna darowizna, tym razem 30 tysięcy Sinofarmów z Chin, a do końca kwietnia ma ich przybyć jeszcze dwieście tysięcy i jeszcze drugie tyle Sputników.

Czarnogóra, choć z opóźnieniem, zaplanowała i zabezpieczyła szczepienia na najbliższe dwa miesiące. Póki co udało się zaszczepić półtora tysiąca osób.

Serbia

Aktualnie Serbia przoduje w regionie w odsetku zaczepionych osób. Szczepionki w użyciu to Pfizer, AstraZeneca, Sputnik V, chiński Sinovax.

Serbia zamówiła piętnaście milionów dawek, z czego ma już trzy miliony i zaszczepiła prawie milion osób, a pół miliona drugimi dawkami. Zamówiła także bamlanivimab i regeneron do leczenia koronawirusa, pierwsza partia ma przybyć w kwietniu.

W przeliczeniu na milion mieszkańców, Serbia jest na siódmym miejscu na świecie pod względem zaszczepionych i drugim w Europie. Pod względem osób, które otrzymały drugą dawkę – pierwsza w Europie i piąta na świecie.

Mimo tego Serbia regularnie zaostrza środki przeciwepidemiczne, w ten weekend sklepy pozostaną zamknięte.

Kosowo

Pod koniec zeszłego roku Serbia ogłosiła plan szczepień na północnym Kosowie, zamieszkałym przez Serbów oraz w serbskich enklawach. Prisztina stanowczo się temu sprzeciwiła uznając to za nielegalne kanały i ingerencję w niepodległość Kosowa. Albin Kurti ogłosił, że w sumie to nie chcą chińskich i rosyjskich szczepionek, bo wątpi w ich jakość, a poza tym są elementem gry geopolitycznej, a Kosowo chce na Zachód. Kosowskie media podają też informacje o przypadkach paraliżu po Sputniku.

Serbia nie odpuściła i zorganizowała szczepienia po swojej stronie granicy – Serbowie z Kosowa tam jadą, szczepią się i wracają autobusami do Kosowa. Z resztą nie tylko Serbowie, bo z perspektywy Belgradu Albańczycy z Kosowa także są obywatelami Serbii, więc i im należą się szczepienia, także szczepią także ich, gdy ci się zgłoszą.

W samym Kosowie nie ma jednak żadnej szczepionki ani żadnego planu za jakiekolwiek szczepienie. Na razie oczekuje się na dostawę bezpłatnych szczepionek AstryZeneki od WHO, zapowiedzianych w ilości 100 tysięcy dawek.źródła
https://www.actualno.com/balkani/v-rs-makedonija-zapochna-vaksinacijata-sreshtu-covid-19-news_1560540.html
https://news.bg/world/severna-makedoniya-kupuva-200-000-dozi-kitayska-vaksina-i-zapochva-da-vaksinira.html
https://24.mk/details/deneska-treba-da-stigne-prvata-pratka-na-ruski-vakcini-sputnik-v
https://www.24ur.com/novice/tujina/pahor-v-sarajevu-slovenija-je-bih-donirala-4800-odmerkov-cepiva.html
https://www.dnevnik.si/1042950330
https://vijesti.ba/clanak/527612/u-rs-uskoro-stize-jos-20-000-vakcina-iz-rusije
https://www.dw.com/bs/pandemija-u-bih-možda-i-do-juna/a-56779199
https://vlada.mk/node/24211
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/srbija-donirala-crnoj-gori-2000-doza-ruskog-cjepiva-cijepljenje-bi-trebalo-poceti-iduci-tjedan-15051511
https://www.slobodnaevropa.org/a/31131653.html
https://www.dw.com/sr/vučić-u-sarajevu-solidarnost-ili-pseudosolidarnost/a-56756433
https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2021/3/4/vakcinacija-srbija-u-svjetskom-vrhu
https://telegrafi.com/paralizohet-kadeti-rus-pas-kishte-marr-vaksinen-sputnik-v/
https://www.aa.com.tr/sq/ballkani/shqipëri-mbërrijnë-15210-doza-të-tjera-të-vaksinës-kundër-covid-19/2161223
https://www.dw.com/sq/shpresa-tek-vaksinat-rëndim-i-situatës-së-pandemisë-në-shqipëri/a-56742425
https://nova.bg/news/view/2021/03/07/318266/близо-500-души-с-covid-19-са-в-интензивни-отделения/

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.