Macedonia Północna,  Polityka

Skopje 2014 i ile hajsu na to poszło lol

Mają rozmach.

Dlaczego?

Skopje 2014 to jeden z największych projektów urbanistycznych ostatnich lat, czyli wydajmy jak najwięcej miliardów na Disneyland w centrum miasta. Jest to jeden z przejawów współczesnej polityki historycznej Macedonii Północnej. Według niej obecna Macedonia jest kulturowym spadkobiercą antycznej Macedonii. Doprowadziło to do wielu napięć, szczególnie na arenie międzynarodowej.

Dzieli polityków, dzieli mieszkańców, dzieli turystów.

Dzieli polityków. Grecy się oburzają, że Macedonia kradnie im historię. Bułgarzy, że kradnie im bohaterów narodowych. Pierwszy konflikt rozpoczął się tuż po ogłoszeniu niepodległości, kiedy to Macedonia przyjęła za swoją flagę gwiazdę z Werginy, w Macedonii znana jako gwiazda z Kutłesz, będąca starożytnym symbolem związanym z antyczną Macedonią. Spowodowało to ostry protest Grecji, która sama siebie uważa za spadkobierczynię Filipa i Aleksandra. Spowodowała blokadę ekonomiczną młodego państwa wymuszając tym samym zmianę flagi na obecną w 1995 roku.

Dzieli mieszkańców, ponieważ te pieniądze można wydać inaczej. Zarzut, który pojawia się przy dowolnych innych wydatkach państwa w dowolnym miejscu na świecie. Przeliczane na obiady dla dzieci, na szkoły, szczepionki. Produkt krajowy brutto per capita w cenach bieżących, choć nie jest idealnym wskaźnikiem, to daje ogólny pogląd na zamożność w danym kraju, wynosił w momencie rozpoczęcia projektu 11,2 tysiąca dolarów. Dla porównania, dla Polski wskaźnik ten wynosił wtedy 21,34 tysiąca dolarów, a dla Niemiec 40,1 tysiąca. Macedonia należy do najbiedniejszych państw regionu. Zauważalnie niższy wskaźnik ma tylko Kosowo, nieco niższy Albania oraz Bośnia i Hercegowina.

Dzieli turystów. Jedni uważają „nową starówkę” za szczyt kiczu. Drudzy za co najmniej ciekawe, jeśli nie ładne rozwiązanie. Faktem jest, że Macedonia od paru lat – przynajmniej do czasów kowidowych – przeżywała wzrost turystów rok do roku. Wydają tam też coraz więcej pieniędzy. Z drugiej strony, podobny trend dotyczy też innych krajów regionu, na przykład Bośnię i Hercegowinę.

Liczby

Szczegółowe statystyki przeprowadził Project for Investigative Journalism and Cooperation Between Media and Civil Society – USAID Program for Strengthening Independent Media in Macedonia. Według nich w ramach programu:

Zbudowano 137 struktur. Zaangażowano 32 inwestorów, 146 kompanii, 9 odlewni, 151 architektów i autorów. Wzniesiono 28 budynków, sześć parkingów wielopoziomowych i dwa podziemne, odrestaurowano ponad sześć fasad, postawiono 34 pomniki, pięc placów i jeden diabelski młyn. Do tego cztery mosty, 39 rzeźb , dwie fontanny i łuk triumfalny. Poza tym też kilka innych rzeczy, w tym wieżę telekomunikacyjną, iluminację pomników, płotek i karuzelę.

Całość kosztowała ponad 684 milionów euro.

Trzech największych kontraktorów to DG Beton AD, który otrzymał około jedną trzecią wszystkich środków wydanych na projekt. Dwóch następnych to GD Granit AD i Strabag AG.

Spośród architektów najwięcej pieniędzy otrzymała Valentina Stevanovska – 2.94 milionów euro. Na drugim miejscu Neimar Inzenering Skopje – ponad 1.20 milionów euro, a podium zamyka Arhitektonika DOOEL Skopje z przychodem 1.14 milliona euro.

Jak wyszło?


źródła

http://skopje2014.prizma.birn.eu.com/en
https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Bosnia_and_Herzegovina
http://www.stat.gov.mk/pdf/2020/8.1.20.03_mk.pdf
https://www.macrotrends.net/countries/MKD/north-macedonia/tourism-statistics
https://balkaninsight.com/2015/07/27/true-cost-of-skopje-2014-revealed/
https://www.bbc.com/news/magazine-28951171
https://en.wikipedia.org/wiki/Skopje_2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.