Albania,  Historia

Piramida Hodży…

… niedoszły faraon.

Enver Hoxha, słońce narodu i obrażony na cały świat komunistyczny dyktator umarł w 1985 roku. Aby pamięć o nim była wiecznie żywa, nie tylko wśród ofiar i ich rodzin, ale też następnych pokoleń – postanowiono zbudować mu muzeum.

Wśród projektantków byli Klement Kolaneci, Vladimir Bregu, Pirro Vaso oraz sama córka Envera, Pranvera Hoxha. Ta ostatnia dwójka była też projektantami Muzeum Skanderbega w Krujë, ale na nich Enver też się obraził, więc nawet nie przyszedł na otwarcie.

Budynek wzniesiono w dwa lata, pracowało przy nim trzysta robotników i kosztował trzy i pół miliona ówczesnych dolarów amerykańskich. Ale to żaden problem, gdy komunistyczna władza ma jakiś pomysł. Ceaușescu budował drogi przez góry i wyburzył pół Bukaresztu wypędzając ludzi z domów w środku nocy, a Hoxha zbudował prawie dwieście tysięcy bunkrów, których koszt przekroczył dwukrotnie koszt linii Maginota i rocznie ginęło na budowie prawie sto osób. Czym jest jakaś tam piramidka.

Przed piramidą znajduje się Kambana e Paqes, czyli Dzwon Pokoju – wytopiony z 20 tysięcy łusek zebranych przez dzieci ze Szkodry, według pomysłu katolickiego księdza z Lezhy, w 1997 roku. Wtedy kraj stanął na krawędzi wojny domowej.

Wbrew obiegowej opinii piramida nigdy nie miała służyć za mauzoleum Hodży. W zamian, podczas wojny w Kosowie piramida była wykorzystywana przez NATO, a po wojnie – jako centrum nadawcze dla telewizji. Przez pewien czas także jako klub nocny, a potem już tylko jako ozdoba, miejsce wspinaczkowe i ściany do graffiti.

Dzięki temu piramida w Visoko nie jest jedyną bałkańską piramidą. W grudniu 2010 głosami 71 do 64 uchwalono jej wyburzenie i wybudowanie w jej miejscu nowego budynku parlamentu do 2012 roku. Potem się jednak odwidziało i od 2013 planowano jednak rekonstrukcję. W 2016 miały się rozpocząć prace, ale coś nie wyszło. Więc w 2018 wykonano kolejny projekt, według którego Piramida miała zostać przekształcona w centrum kulturalne.

Nie wiadomo jednak kiedy. Na razie udało się zmienić nazwę Piramidy na Qendra Ndërkombëtare e Kulturës „Pjetër Arbnori”, czyli Międzynarodowe Centrum Kultury imienia Pjetra Arbnoriego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.