Ćevapi

Porcja ćevapów w belgradzkiej knajpie kod Dekija

Grylowane mielone z różnych rodzajów mięs wałkowane na kształt kiełbasek. Tureckiego pochodzenia, spotykane od Słowenii po Rumunię. W każdym kraju nazywają się nieco inaczej, różnią się też surowcem i smakiem. W Serbii są to ćevapi lub ćevapčići, tak samo w Bośni, w Bułgarii to już кебапчета, a w Rumunii miti lub mititei. W Rumunii uwielbiają dodawać do nich mnóstwo soli i cząbru, w Bułgarii kminu rzymskiego, choć w Bułgarii są zazwyczaj wieprzowe i rzadko z gryla, częściej smażone i bufetowe. W Bośni gdziekolwiek się wejdzie tam są pyszne, w Macedonii też. Najlepsze są smażone kilogramami na żywym grylu i stosami przerzucane.

Ćevabdżinice to nieodłączony element krajobrazu Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Serbii. Większość z nich wygląda podobnie – retrostoły, boazeria na ścianach, a na boazerii wyblakłe zdjęcia właściciela przyrządzającego potrawy, ewentualnie ściskającego komuś rękę. Do tego wycinki z lokalnych gazet zachwalających jakie to dobre ćevapy w tym miejscu. No i szyld z Coca-Colą, ewentualnie markiza, obowiązkowo lodówka. Coca-Cola na Bałkanach jest wszechobecna.

Menu takich miejsc jest wspaniałe. Można wybrać mięso z mięsem, ewentualnie mięso z mięsem lub tzw. kombinaciję – jest to mięso z mięsem i mięsem. W różnych kształtach, rzecz jasna. Banjalucki ćevap to cztery małe ćevapy zlepione w jeden. A pljeskavica to płaski ćevap, jak wkład do burgera, a w niektórych miejscach jedzą ją jak burgera. Do tego obowiązkowo lepinja (lub somun albo pitka, ale to jedno i to samo – taki chlebek, zazwyczaj tłusty, oblany tłuszczem lub obtłuszczony w inny sposób) oraz cebula, cebuli sporo.

Jeśli mięso z mięsem, chlebem i cebulą dostaniesz na porysowanej, aluminiowej tacce, no to jesteś w prawilnej ćevabdżinicy. Do picia można wziąć np. cocktę – różany, słoweński zamiennik coca-coli albo ajran, czyli turecki jogurt do picia.

Przepis na bośniackie ćevapi

Gdzie zjeść dobre ćevapi dowiesz się tutaj.

Składniki: mięso, czosnek, woda mineralna, przyprawy

Przygotowanie: Pokrój mięso na małe kawałki i zmiel je dwukrotnie. Pokrój czosnek tak, by puścił soki i pomieszaj go z mięsem. Dodaj przyprawy, kajmak i wodę mineralną. Dobrze wymieszaj i odstaw na kilka godzin do lodówki. Ręcznie uformuj kiełbaski o długości 4 do 12 centymetrów. Usmaż je na grillu i na końcu polej sosem mięsnym.

Przygotowanie sosu: wrzuć przyprawy do miski i dodaj trochę oleju. Zalej go bulionem i wodą i zostaw by się zagotował.

przepis przetłumaczony ze strony https://stil.kurir.rs/trpeza/recepti/118203/bosanski-specijalitet-evo-kako-se-prave-cuveni-sarajevski-cevapi-recept

Jest to jeden z wielu sposobów przygotowania ćevapów. Niektórzy dodają pół łyżeczki sody oczyszczonej, by mięso było bardziej sprężyste, a większość nie dodaje kajmaku.

Najprostszy i niezawodny przepis na ćevapy:

Przygotuj tyle drobno zmielonego mięsa, ile zjesz – najlepiej wołowego. Uformuj je w ruloniki, odstaw na parę godzin do lodówki, wrzuć na grilla i zjedz.

To mój ulubiony przepis.