Boza

bułgarska boza Bio Rocket Food z żyta

Napój, który się kocha lub nienawidzi. Gęsty, smaczyn, zdrowy, o tysiącletniej tradycji. Do dostania w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Albanii i Bułgarii. W każdym z tych krajów smakuje inaczej.

Wytwarzana jest ze sfermentowanej kukurydzy, pszenicy, żyta lub prosa.

W Serbii najłatwiej ją dostać butelkowaną w sklepach ze zdrową żywnością. Ma tam nieco kwaskowy posmak.

W Bośni i Hercegowinie serwowana w wielu miejscach, np. w cukierni Egipat w Sarajewie. Ale nie tylko tam – jest dostępna w większości kawiarni i cukierni więc nie powinno być problemu z dostaniem jej.

W Macedonii szczególnie dobrą bozę podają w Ochrydzie. Na początku deptaka Goce Delcheva, po prawej stronie, jest turecka cukiernia. Warto tam poprosić o gałkę lodów waniliowych do bozy. Smakuje wtedy fenomenalnie. Równie dobra jest boza w cukierni niedaleko meczetu na deptaku.

W Skopju, na ulicy Dame Gruev, niedaleko wspaniałej, antycznej starówki 😉 mają kran w ścianie i z tego kranu nie leci ani woda, ani Johnny Walker, ale właśnie boza.

Bułgarska boza w cukierniach jest tylko dla odważnych. Nie spoilerując zanadto – spróbujcie sami, ale weźcie coś do popitki. Nieodłącznym elementem sofijskiego taksówkarza jest butelka bozy z czerwoną etykietą. Ta również jest dla odważnych. Najsmaczniejsza w Bułgarii jest boza bio, dostępna w większości marketów za około 3 lewa za litr.

Boza dotarła i do Polski, dokąd sprowadzili ją macedońscy emigranci przybyli w okolice Białegostoku przed wojną. U nas wytwarzana była z kaszy jaglanej i nazywana buzą.

Sarajewska boza

Przepis na bozę

Składniki: 5 litrów wody, kilogram cukru, 600 gramów mąki kukurydzianej, 30 gramów drożdży.

Przygotowanie: Mąkę kukurydzianą zalej ciepłą wodą i odstaw na jeden dzień. Następnego dnia gotuj ją przez około dwie godziny mieszając od czasu do czasu. Gdy ostygnie dodaj drożdże uprzednio mieszając je w niewielkiej ilości wody i pozwalając im urosnąć. Wymieszaj i odstaw na noc. Następnego dnia odcedź i dodaj cukier. Dobrze wymieszaj, aż roztopi się cały cukier.

Tak przygotowaną bozę najlepiej przechowywać w lodówce i pić schłodzoną. Należy przygotować tylko tyle, ile jest się w stanie w najbliższym czasie wypić – boza bardzo szybko będzie fermentować i się zepsuje.

przepis przetłumaczony ze strony https://stil.kurir.rs/lepi-zdravi/nutricija/54567/zaboravljena-boza-originalni-recept-za-superzdrav-napitak-naseg-detinjstva