Baklava

Słodki deser popularny na Bałkanach i bliskim wschodzie. Da się ją dostać w wielu kształtach, rodzajach, smakach, w cukierniach, marketach, restauracjach, kawiarniach.

Za podstawę służy ciasto filo – zbliżone do znanego w Polsce ciasta francuskiego, ale nie do końca. Filo jest listkowym, twardszym ciastem. Do wykonania bakławy niezbędne są orzechy, cukier, miód i syrop wody, cukru i dodatku cytryny. Reszta to kwestia fantazji. Są czekoladowe w czekoladzie z kakałem, są przyprószone pistacjami – co tylko wymyślisz, możesz dodać.

Przepis na bośniacką baklavę:

Składniki:

  • 1 kilogram ciasta filo
  • 900 gramów mielonych orzechów
  • 100 gramów grubo siekanych orzechów
  • 150 gramów cukru
  • 250 gramów masła
  • 100 mililitrów oleju

Składniki na syrop: kilogram cukru, woda i cytryna.

Przygotowanie:
Przygotuj polewę. Wlej cukier do garnka i zalej wodą, tak aby woda była na dwa palce nad cukrem. Gotuj około 20 minut na dużym ogniu, ale można krócej, tak aby polewa nie była zbyt gęsta. Polewa powinna mieć gęstość pomiędzy syropem a wodą. Dodaj pokrojoną cytrynę. Odstaw, by polewa ostygła przed polaniem bakławy.

Pokrój ciasto filo by zmieściło się do blachy, której użyjesz do pieczenia. Rozpuść masło na małym ogniu uważając, by nie zmieniło koloru i wymieszaj je z olejem. Trzy pierwsze warstwy ciasta posmaruj masłem i olejem – mieszanka powinna być ciepła, co nada bakławie chrupkości. Następnie na pierwsze trzy warstwy połóż wszystkie siekane orzechy. Potem dodaj dwie warstwy, posmaruj je masłem i olejem (możesz też smarować między każdą z warstw), posyp mielonymi orzechami włoskimi wymieszanymi ze 150 gramami cukru. Powtarzaj proces aż do końca składników.

Na koniec przykryj bakławę trzema warstwami i każdą z nich posmaruj olejem i masłem, oprócz ostatniej. Przed krojeniem baklawy dociśnij ją dłońmi, by ją wypłaszczyć. Następnie pokrój bakławę na romby. Wstaw do piekarnika i piecz w 190 stopniach przez pierwsze 10 minut, dopóki nie otrzyma jasnobrązowego koloru, a następnie przez 45 minut w 150 stopniach. Jeśli stwierdzisz, że może ją to zanadto przypiec, możesz ją przykryć folią aluminiową i kontynuować.

Upewnij się, że bakława jest już upieczona delikatnie rozkładając ją widelcem i sprawdź czy spód również jest wypieczony. Gorącą baklawę polej uprzednio przygotowaną polewą i dociśnij delikatnie blachą by ją wypłaszczyć, ale nie przez więcej niż 10 minut. Najlepiej jest ją zostawić potem na dzień lub dwa w chłodnym miejscu.

źródło: https://novi.ba/clanak/209178/orginalni-bosanski-recept-baklava-sa-orasima-koja-se-topi-u-ustima

tłumaczenie własne