Budapeszt,  Historia,  Węgry

Najstarsza linia metra w Europie

A przynajmniej w Unii Europejskiej.

Jedna z najstarszych linii metra na świecie, druga po londyńskiej, pierwsza w kontynentalnej części Europy i pierwsza zelektryfikowana znajduje się w Budapeszcie.

Zejście do metra

Budapeszt powstał z połączenia trzech miast – Budy, Pesztu i Óbudy w 1873 roku. Nowe miasto szybko się rozrastało, powstało osiedle Terézváros, a główną arterią łączącą je z Pesztem była ulica Andrássy’ego. Omnibusy kursowały na tyle często, że postanowiono wyłożyć ulicę drewnianymi płytami, by choć trochę wygłuszyć tętent koni. Z czasem kursowały nie tylko często, ale też były przepełnione. Postanowiono zbudować kolej podziemną.

Ta otwarta została po czterech lat prac w maju 1896 roku aby uczcić tysiąclecie Węgier. Składała się z dziewięciu stacji podziemnych i dwóch naziemnych mierząc przy tym niespełna cztery kilometry. Ściany wyłożono kafelkami z peczeńskiego Zsolnaya, na niektórych stacjach zostały do dzisiaj. W latach trzydziestych zwiększono napięcie z 350 V do 600 V, a w 1970 postanowiono zlikwidować naziemne odcinki i przedłużyć trasę do ulicy Mexikói modyfikując jej przebieg pod placem Ferenca, mającym się stać stacją przesiadkową. W 1995 roku przeprowadzono gruntowny remont nadając linii industrialny wygląd, zbliżony do tego z końca dziewiętnastego wieku.

Pierwotnie obsługiwane przez tabor Siemensa, zwycięzcę przetargu na budowę, w latach siedemdziesiątych flotę wymienioną na żółte pojazdy wyprodukowane przez węgierskie Ganz-MÁVAG.

W 2002 roku została wpisana na listę Unesco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.