Kosowo,  Niusy,  Polityka,  Wojna

Zawirowania w Kosowie

Wybory w lutym, co najmniej jedne, a może i podwójne.

To kolejny etap zawirowań politycznych w Kosowie. Sąd Konstytucyjny ma na dniach ogłosić wyrok. Głosowanie w parlamencie, podczas którego premierem obrano Avdullaha Hotiego, było nielegalne, ponieważ decydujący głos należał do Etema Arifiego. Ten był skazany za przestępstwo, zatem nie mógł oddać ważnego głosu.

Po ogłoszeniu wyroku przez Sąd, prezydent Vjosa Osmani będzie zobowiązany do rozwiązania parlamentu i ogłoszenia kolejnych wyborów. To będą trzecie wybory w ciągu czterech lat. Wybory w 2017 odbyły się po udzieleniu wotum nieufności wobec premiera Isy Mustafy. Jego następcą został Ramush Haradinaj, który w czerwcu 2019 podał się do dymisji po wezwaniu do Trybunału w Hadze.

Wezwanie Haradinaja do Hagi nastąpiło krótko po zerwaniu negocjacji Serbii z Kosowem, po tym jak rząd Haradinaja wprowadził stuprocentowe cło na towary z Serbii i odmówiło jego zniesienia. Po wezwaniu do Hagi Haradinaj zaczął zdradzać informacje o rzekomych negocjacjach między Thaçi, Vučiciem i Ramą, którzy mieli dostać od Zachodu 10 miliardów euro w zamian za podpisanie porozumienia zezwalającego na wymianę terytoriów Kosowa i normalizację stosunków.

Konstytucja Kosowa wymaga, by Prezydent po dymisji premiera desygnował nowego kandydata lub rozpisał nowe wybory. Nie udało się wyłonić kandydata, w związku z czym 5 sierpnia 2019 doszło do samorozwiązania parlamentu. Nowym premierem po wyborach został Albin Kurti z ramienia Vetëvendosji, partii przez lata będącej w opozycji. Rząd Kurtiego wprowadził lockdown bez wymaganej zgody parlamentu i stanu wyjątkowego – bowiem zgodnie z Konstytucją, w przypadku stanu wyjątkowego kompetencje rządu tymczasowo przejmuje Rada Bezpieczeństwa pod kierownictwem Prezydenta.

To drugi premier Kosowa, który nie był wojownikiem UÇK podczas wojny w latach dziewięćdziesiątych. Wobec ministra Kurtiego w marcu 2020 wystosowano wotum nieufności. Jego rząd upadł. Nowych wyborów nie można było przeprowadzić przez kilkadziesiąt od ustania stanu wyjątkowego, więc faktyczną władzę sprawował prezydent Hashim Thaçi, do czasu wybrania Hotiego, Sam Thaçi podał się w listopadzie 2020 do dymisji, po tym jak również i on został oskarżony o zbrodnie wojenne. Ma być odpowiedzialny za śmierć około stu cywilów podczas wojny w Kosowie.

Zgodnie z konstytucją Kosowa wybory muszą się odbyć w ciągu 40 dni od ich ogłoszenia. Możliwe daty to 7 lub 14 lutego. W podobnym terminie planowane są wybory prezydenckie, te jednak są niebezpośrednie. Prezydent jest wybierany przez Parlament, zatem wyniki wyborów parlamentarnych będą szczególnie kluczowe. Ramush Haradinaj zapowiedział swój start.


źródła:
https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/4212042/kosovo-vanredni-izbori.html
https://www.koha.net/arberi/190601/haradinaj-ska-koment-per-kercenimin-me-padi-per-shpifje-nga-rama https://www.koha.net/arberi/252977/kushtetuesja-pritet-te-shpall-aktgjykimin-te-merkuren-zgjedhjet-me-7-ose-14-shkurt/
https://www.dw.com/en/kosovos-highest-court-rules-government-illegal-calls-for-elections/a-56014524

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.